21 kwietnia 2021

VITORIA BUENO

Vitoria Bueno jest 16-letnią brazylijską baletnicą, która urodziła się bez rąk. Obecnie inspiruje świat swoimi umiejętnościami tanecznymi i jest żywym przykładem na to, że warto podążać za swoimi marzeniami.

16-letnia Vitoria Bueno z Minas Gerais w Brazylii realizuje swoje marzenia o byciu baletnicą pomimo swojej niepełnosprawności. 

Kiedy matka Bueno po raz pierwszy przywiozła ją na zajęcia baletowe, gdy miała zaledwie pięć lat, martwiła się, czy sobie poradzi. Na początku, marzenie Bueno o byciu tancerką wydawało się nierealne – szczególnie w małym miasteczku Santa Rita Do Sapucai na brazylijskiej wsi, gdzie jej niepełnosprawność sprawiła powszechną ciekawość.

„Ludzie ustawiali się w kolejce przed domem, żeby ją zobaczyć” – powiedziała jej matka.

Obecnie regularnie uczęszcza do akademii baletowej w swoim rodzinnym mieście w stanie Minas Gerais, a talent Bueno uczynił ją gwiazdą mediów społecznościowych i inspiracją dla wielu ludzi. Zajmuje się również jazzem i stepowaniem.

„Dla mnie ręce to tylko szczegół” – powiedziała Bueno w teatrze, w którym występuje. „Nie czuję, że w ogóle ich potrzebuję” – dodała. 

Bueno, robi wszystko, od mycia zębów po podnoszenie stopami produktów z półki w supermarkecie.

„Są rzeczy, które ona może zrobić ze swoimi stopami, a których ja nie mogę zrobić moimi rękami” – powiedział jej ojczym, Jose Carlos Perreira.

Mając ponad 200 000 obserwujących na Instagramie, Bueno cieszy się, że może być wzorem do naśladowania również dla innych.

„Jesteśmy czymś więcej niż tylko niepełnosprawnością, więc musimy gonić za marzeniami” – powiedziała.

Zdjęcia: @vihb_bailarina/instagram