25 maja 2021

ZAK TAYLOR

Fotoreporter Zak Taylor po raz pierwszy sięgnął po aparat nieco ponad rok temu. W tym czasie stworzył wyjątkową galerię portretów przedstawiających bezdomnych z całej północnej Anglii. W ciągu 12 miesięcy 32-letni fotograf podjął się misji zdekonstruowania piętna jakie ciąży nad bezdomnymi.

Zak Taylor

Bohaterami fotografii są wyłącznie osoby bezdomne z Anglii. Te niezwykle intymne zdjęcia służą humanizowaniu tych, którzy są zepchnięci na margines społeczeństwa, uważani za kogoś o czym nie warto mówić, zwracać uwagę a tym bardziej fotografować. „Kiedy jesteś zmuszony spojrzeć bezdomnemu w oczy, nie możesz przed tym uciec. To surowe i instynktowne. Tego właśnie oczekuję od mojej fotografii ”. powiedział Zak.

Zdaniem Zaka próżność i materializm, które obserwuje na Instagramie, motywują go do pokazania czegoś prawdziwego. Czegoś bez filtrów. „W dzisiejszych czasach każdy może być ładny i każdy może zrobić ładne zdjęcie. Ale jest piękno w rzeczach, które nie są ładne. Rzeczy, które trochę uderzają cię w twarz ”.

Ciekawe jest to że zrobienie zdjęcia nie znajduje się na szczycie jego listy priorytetów kiedy podchodzi do osoby bezdomnej. Zamiast tego skupia się na traktowaniu każdej osoby z szacunkiem i tworzeniu pewnego rodzaju prawdziwego emocjonalnego związku. 

„Jeśli jesteś nieszczery, zobaczą to”. – twierdzi. Następnie, jeśli nawiąże się między nimi więź wówczas prosi o zrobienie zdjęcia w zamian za niewielką opłatą. Zak wymownie podsumowuje swoje reporterskie dzieła: „Dla mnie nie chodzi o robienie zdjęcia, chodzi o uchwycenie duszy” i dodaje; „Prawdopodobnie więcej wziąłem od bezdomnych, niż oni ode mnie. Myślę, że bardzo się rozwinąłem dzięki temu projektowi ”.

„Kiedy siadam i rozmawiam z tymi ludźmi, widzę wszystko z odpowiedniej perspektywy. Świat, w którym żyjemy, jest tak hałaśliwy i materialistyczny. Staliśmy się tak zakorzenieni w kulturze i ludziach, przywiązujemy tak dużą wagę do rzeczy, które tak naprawdę nie mają znaczenia. Dopiero gdy pozbędziemy się rzeczy i zobaczymy życie takim, jakim jest naprawdę, możemy zacząć zdawać sobie sprawę, że mamy szczęście być tam, gdzie jesteśmy. Myślę, że to bardzo mnie zmieniło w tym aspekcie ”.

W świecie, w którym wszyscy nieustannie przetwarzamy informacje wizualne, Taylor chce, aby jego zdjęcie zatrzymało Cię na tej drodze. „Chcę, żeby moje zdjęcia zanieczyściły twój umysł” – wyznaje.

zdjęcia; @z4ck.t/instagram