• FUNDACJAITAKA

18 listopada 2020

Wystawa fotograficzna Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego autorstwa Karoliny Jonderko

W imieniu Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zapraszamy Państwa do odwiedzenia wystawy fotograficznej pt. „Tacy ja TY”. Wystawa odbędzie się w terminie 23.11-29.11.2020 r. w holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie i realizowana jest w ramach projektu „Centrum wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego”.

Koncepcja wystawy opiera się na sportretowaniu osób, które zmagają się lub zmagały
z kryzysem psychicznym i chorobami psychicznymi oraz prezentacja tych prac w formie wystawy fotograficznej. Integralną i bardzo ważną częścią projektu są opisy doświadczeń w walce o zdrowie portretowanych osób. Twarze bohaterów wystawy przesłaniają lustra. Wystawa została pomyślana tak, by każdy przechodzień, przejrzał się w nim i przeczytał historię osoby, która się pod nim kryje. Zastanowił się czy swoje odbicie widzi tylko w lustrze czy może jednak także w historii opowiedzianej przez daną osobę.

Postaci mają zachowane naturalne proporcje tak, aby lustro znajdowało się na wysokości twarzy  osoby portretowanej. Zarówno lustra jak i różnice w wysokości zawieszenia portretów mają na celu wzmocnienie więzi między obserwatorem, a bohaterem zdjęcia i jego historią. 

Portretowane osoby są różnej płci, w różnym wieku, różnego wzrostu, z różnymi doświadczeniami. Są dokładnie tacy sami jak my. Różnorodność historii i doświadczeń jest w tym projekcie kluczowa. Kryzysy psychiczne dotyczą wielu z nas, ale jak pokazują historie naszych bohaterów, nie zawsze na kryzysie się kończy. Do współpracy zostali zaproszeni Edukatorzy Fundacji eFkropka, a także autorzy blogów opisujący swoje zmagania z chorobą i osoby, które po prostu zdecydowały się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, aby pomóc tym, którzy
z różnych przyczyn nie sięgnęli jeszcze po pomoc.

Taka formuła wystawy umożliwia odbiorcy utożsamienie się z osobami, które doświadczają kryzysów i różnego rodzaju chorób psychicznych. Pozwala im zobaczyć w ich historiach własne odbicie.

O AUTORCE

Karolina Jonderko – Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi.  Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem utraty – najbliższych, miejsca, tożsamości, zdrowia. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami oraz zrozumienia ich sytuacji. Laureatka wielu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych m.in Grand Press Photo czy Magnum Phots & Ideas Tap. 

CENTRUM WSPARCIA DZIAŁA 24 GODZINY NA DOBĘ 7 DNI W TYGODNIU

Fundacja ITAKA od 1 października 2017 r. realizuje na zlecenie Ministerstwa Zdrowia projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 pn. „Centrum wsparcia”, którego celem jest prowadzenie działań na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym.

W Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego dyżurują psychologowie
gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc.
W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl

W ramach Centrum Wsparcia Fundacja ITAKA prowadzi;

Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222

Bezpłatną linię, która działa 24 godziny przez 7 dni w tygodniu

E-mail: porady@liniawsparcia.pl

Stronę www.liniawsparcia.pl

Czat

Na stronie dostępna jest także aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych, która pomaga osobom poszukującym pomocy samodzielnie uzyskać potrzebne im informacje w sposób szybszy i prostszy.

Autor; Redakcja

Źródło; ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych