2 grudnia 2020

Włochy nałożyły na Apple karę w wysokości 10 mln euro za mylące reklamy

Włoskie AGCM - czyli urząd ds. konkurencji i rynku, odpowiednik polskiego UOKiK, skonfrontował informacje reklamowe producenta telefonów Apple ze stanem faktycznym. Wyniki badań okazały się jednak sprzeczne z zapewnieniami o wodoszczelności telefonów - Chodzi o modele; iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max. Apple zapewniało o wodoszczelności telefonów od 1 do 4 metrów ( kwestia modelu tel) przy zanurzeniu do 30 minut. Według AGCM Apple wprowadziło klientów w błąd.

Photo by Zhiyue Xu on Unsplash

W materiałach reklamowych Apple zapewniało że modele iPhone’a 8-11 są wodoodporne na głębokości 1-4 metrów do 30 minut, w zależności od modelu.  Według przeprowadzonych badań taki wynik telefony uzyskiwały jedynie w warunkach laboratoryjnych z czystą i nieruchomą wodą, tylko w określonych sytuacjach. Według AGCM, dane dotyczące wodoodporności na wodę nie były zgodne z podanymi.

Dodatkowo, AGCM stwierdził również że warunki gwarancji były rażąco mylące. Gwarancja była unieważniana w przypadku „uszkodzenia za pomocą płynów”. Według AGCM, Apple nie udawało się naprawiać telefonów zalanych płynami w związku z tym klienci byli pozbawieni pomocy ze strony Apple w przypadku, jeśli ich iPhone został właśnie w taki sposób uszkodzony.

Włoski urząd antymonopolowy nałożył na Apple grzywnę w wysokości 10 mln euro (12 mln dolarów) za nieuczciwe praktyki reklamowe, w tym mylne sugerowanie klientom, że niektóre modele produkowanych przez koncern iPhonów są całkowicie wodoodporne – informuje agencja Reutera.

Agencja Reutera poinformowała, że Apple jak dotąd odmówił komentarza na ten temat.

To nie pierwsza afera wokół Apple w tym roku. W marcu firma chciała zapłacić pół miliarda dolarów, by zakończyć oskarżenia o celowe spowalnianie starych modeli.

Autor; Redakcja