14 grudnia 2020

Całkowite zaćmienie słońca widziane w Chile i Argentynie

Całkowite zaćmienie Słońca jest wydarzeniem zjawiskowym i zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Zaćmienie które wystąpiło dziś o 08:02 czasu pacyficznego, czyli o 17:02 polskiej strefy czasowej było widoczne z obszaru południowego Pacyfiku i południowych rejonów Oceanu Atlantyckiego - Chile i Argentyny. Moment w którym Księżyc przesłonił Słońce był widoczny 2 minuty i 9 sekund.

fot.Defsouljaybhr/tw

Całkowite zaćmienie Słońca zaczyna się gdy tarcza Księżyca zetknie się z tarczą Słońca. Jest to moment częściowego zaćmienia. Gdy tarcza Księżyca zakryje całkowicie Słońce przechodząc na linię między Ziemią a Słońcem wówczas następuje całkowite zaćmienie. Tuż przed drugim kontaktem następuje gwałtowny spadek jasności nie tylko Słońca, ale także nieba i całego otoczenia w miejscu obserwacji. Całkowite zaćmienie słońca to jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych.

Przed zakryciem Słońca przez Księżyc przez chwile widoczny jest efekt tzw. „diamentowego pierścienia” , jest to ostatni promień słońca widziany przed całkowitym jego zaćmieniem. Diamentowy pierścień pojawia się dwa razy – na początku i końcu fazy całkowitego zaćmienia. Gdy nachodząca tarcza Księżyca dotyka brzegów tarczy słonecznej, występuje wtedy zjawisko mieniącego się pierścienia z tzw. „jasnymi punktami”.

Kolejne zaćmienie Słońca będzie widziane 8 kwietnia 2024 r. Cień Księżyca przesunie się po Meksyku i USA.

Autor; Anna P.