14 grudnia 2020

Wielki powrót człowieka na Księżyc

Podczas spotkania National Space Council na Florydzie NASA przedstawiła osiemnaście osób, które polecą na Księżyc. Oficjalnie NASA powróci na Srebrny Glob w 2024 r. Pierwszymi astronautami w historii którzy postawili stopy na Księżycu byli Neil Armstrong i Edwin Buzz Aldrin podczas misji Apollo 11, która wystartowała 16 lipca 1969 r. na rakiecie Saturn V.

W pierwszej misji weźmie udział 3 astronautów. Według ekspertów w trzyosobowej załodze misji Artemis III, która pojawi się na Księżycu w 2024 roku będzie dwóch mężczyzn i jedna kobieta, która to właśnie jako pierwsza ma postawić stopę na Księżycu. Szacuje się, że będzie to Christina Koch.

– Przedstawiam wam bohaterów, którzy zabiorą nas na Księżyc i dalej – pokolenie Artemis – powiedział wiceprezydent Pence. – To niesamowite, że następny mężczyzna i pierwsza kobieta na Księżycu są wśród nazwisk, które właśnie przeczytaliśmy. Astronauci Artemis to przyszłość amerykańskiej eksploracji kosmosu i ta przyszłość jest świetlana – dodał.

– Powrót na Księżyc oznacza, że przed nami jest wiele ekscytującej pracy, która pochłonie cały korpus astronautów – powiedział Pat Forrester, astronauta NASA. – Spacer po powierzchni Księżyca byłby spełnieniem marzeń każdego z nas, a każda rola, jaką możemy odegrać w tym przedsięwzięciu jest zaszczytem. Jestem dumny z tej grupy mężczyzn i kobiet i wiem, że każdy z nich wykonałby znakomitą pracę, reprezentując NASA i Stany Zjednoczone podczas przyszłej misji Artemis – powiedział Forrester.

Temat lotu na Księżyc jest bardzo kontrowersyjny i do dziś wzbudza wiele emocji. Istnieją liczne analizy, teorie i filmy dokumentalne które udowadniają, że Program Apollo 11 z 1969 roku i wszystkie loty w tym Programie odbyły się w studio filmowym Kubricka, tuż po zrealizowaniu przez niego filmu „Odyseja 2001”- filmu o podróżach międzyplanetarnych.

Autor;Redakcja