29 grudnia 2020

Potężne trzęsienie ziemi w Chorwacji

Dziś 29.12 po godz. 12.00 jak podaje Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, miało miejsce potężne trzęsienie ziemi w Chorwacji. Wczorajsze wstrząsy w okolicach Zagrzebia o magnitudze 5,2 dziś wynosiły 6,3. Epicentrum znajdowało się 44 km na południowy wschód od Zagrzebia. Wstrząsy te były najprawdopodobniej najsilniejsze w historii Chorwacji.

Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne dodaje, że trzęsienie było odczuwalne na terenie, na którym zamieszkuje łącznie ok. 6 mln osób. Media podają, że wstrząs był też odczuwalny w Budapeszcie i Wiedniu. Moment trzęsienia zarejestrowała m.in. telewizja N1. USGS podało że wstrząsy były odczuwalne na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu. 

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w mieście Petrinja, 44 kilometry od stolicy Chorwacji, Zagrzebia, według relacji, ludzie zaczęli panikować i wybiegli na ulice. Uszkodzonych zostało wiele budynków – częściowo lub całkowicie.

Jak podaje portal 24sata.hr w mieście Petrinja zginęło dziecko, jednak z doniesień w mediach społecznościowych i mediów lokalnych wynika że ofiar śmiertelnych i rannych może być znacznie więcej. W rozmowie z portalem burmistrz miasta powiedział że „połowa Petrinji została zniszczona”. 

Słowenia – w ramach środków ostrożności wyłączyła elektrownię atomową.

Autor; K.M

__________________________