5 stycznia 2021

Olbrzymie kule ognia na niebie widziane w Chinach, Hiszpanii i Japonii

Ogień spada z nieba i to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Ogniste meteoryty zostały zauważone w Hiszpanii, Chinach i Japonii. Wszystkie wyglądały jak płonący ogień spadający na ziemie. Prędkość meteorytu w Hiszpanii wynosiła 230 000 km/h. Kula ognia w Hiszpanii rozpoczęła się na wysokości około 113 km nad Andaluzją (południe Hiszpanii) i zakończyła się na wysokości około 58 km.

Meteor w Hiszpanii został zarejestrowany w ramach projektu SMART, obsługiwanego przez Southwestern Europe Meteor Network (SWEMN) ze stacji obserwacyjnych zlokalizowanych w Sewilli, La Sagra (Granada) i La Hita (Toledo). Wydarzenie zostało przeanalizowane przez głównego badacza projektu SMART: dr Jose M. Madiedo z Instytutu Astrofizyki Andaluzji (IAA-CSIC).

Hiszpania

W Chinach kulę ognia zaobserwowano w rejonie miasta Yushu, w północno-zachodnich Chinach. potężna kula ognia na kilka sekund rozświetliła niebo, a potem spadła w kierunku ziemi. Świetlisty obiekt zamienił na moment nocne niebo w dzień. Ognisty meteoryt rozpadł się na kawałki. Świadkowie twierdzili, że tajemniczemu zjawisku towarzyszyła seria uderzeń.

Chiny

W ostatnim czasie podobne zjawisko zaobserwowano również w Japonii. Świetlista kula ognia była tak duża i jasna, że można ją było zobaczyć na niebie z kilku miejsc w kraju.

Wielka kula ognia to bolid, czyli meteor, spalający się w atmosferze. Swoją jasność zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Kiedy taki obiekt znajdzie się w atmosferze, pali się, pozostawiając po sobie bardzo świetlisty ślad. 

Autor; Redakcja

____________________________