11 marca 2021

Dania, Norwegia, Włochy, Islandia zawiesiły dziś szczepienia szczepionką AstraZeneca z powodu różnych komplikacji zdrowotnych

Do tej pory Estonia, Grecja, Austria, Łotwa, Litwa, Luksemburg, RPA wstrzymały szczepienia partią AstraZeneca ze względu na rzekome zgony i ciężki stan u kilku młodych, zdrowych zaszczepionych osób. Korea Południowa i Niemcy szczepią obywateli AstraZenecą wyłącznie powyżej 65. roku życia.

Kilka dni temu preparat został wycofany w Austrii po śmierci kobiety z powodu zakrzepów krwi po zaszczepieniu. Doniesienia o zakrzepach krwi wywołały sondę bezpieczeństwa ze strony Europejskiej Agencji Leków.

Unijny regulator leków stwierdził dziś, że nic nie wskazuje, że choroba ma związek ze szczepionką. „Obecnie nic nie wskazuje na to, że szczepienie spowodowało te stany, które nie są wymienione jako skutki uboczne tej szczepionki” – powiedziała w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA).

Władze Danii, Austrii i UE stwierdziły, że nie można jeszcze stwierdzić, czy istnieje związek między zakrzepami krwi a szczepionką. Szwedzka Agencja Produktów Medycznych oznajmiła, że nie że ​​istnieją „wystarczające dowody”, aby zawiesić szczepionkę na stałe.

Włoski organ regulacyjny leki podkreślił, że nie zidentyfikowano żadnego związku przyczynowego między szczepionką a zgonami, dodając, że współpracował z Europejską Agencją Leków w celu zbadania partii. Jednak Włoska Agencja Leków podjęła decyzję w związku ze śmiercią na Sycylii 43-letniego żołnierza o zaprzestaniu podawania dawek preparatem szwedzko-brytyjskiego koncernu.

Dwa dni temu mężczyzna został zaszczepiony przeciwko COVID19, zmarł wczoraj w wyniku zatrzymania pracy serca.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: AFP / Reuters / DW / France24 / BBC/Obraz PublicDomainPictures z Pixabay