17 marca 2021

Lou Ottens, twórca kasety magnetofonowej nie żyje

Lou Ottens zmarł 6 marca, w wieku 94 lat w swoim mieście rodzinnym Duizel na południu Holandii. O jego śmierci holenderskie media poinformowały trzy dni później. To on stworzył kasety magnetofonowe. Od zaprezentowania pierwszej sztuki kasety w 1963 roku na świecie sprzedano ich około 100 miliardów.

Pierwsza kaseta magnetofonowa została wyprodukowana w latach 60 – tych przez firmę Philips której Ottens był szefem działu rozwoju produktów i to właśnie on stał na czele całego zespołu odpowiedzialnego za wprowadzenie innowacyjnego produktu.

Kaseta w świecie obleganym przez płyty winylowe błyskawicznie szybko zdobyła popularność i podbiła serca melomanów. Gdy japońskie firmy zaczęły produkować kasety w różnych rozmiarach umowa zawarta między Philipsem a Sony przyznała patent modelowi opracowanemu właśnie przez zespół Ottensa.

Ottens pracował również przy rozwoju dysków kompaktowych, już ponad 200 mln sztuk do tej pory zostało zakupionych.

Gdy Philips przedstawił w 1982 roku pierwszy odtwarzacz CD, Ottens powiedział: „Zwykłe odtwarzacze właśnie stały się przestarzałe”.

Pytany o swoją karierę, odpowiadał, że najbardziej żałuje, że to Sony, a nie Philips stworzył odtwarzacz kasetowy – Walkmana.

Mimo że wynalazca nie żyje, niezwykłe dzieło pozostaje nieśmiertelne.

Kasety magnetofonowe najbardziej popularne były w latach 80. i 90 XX wieku. Przed wprowadzeniem płyt CD skutecznie się broniły. Kasety były tanie, ułatwiały nagrywanie muzyki z radia i innej kasety.

Dziś, kiedy wspominamy czasy kaset warto zaznaczyć że nie odeszły zupełnie do lamusa i cieszą się ciągle dużą popularnością. Nadal są produkowane i wykorzystywane do nagrań muzyki. Niektóre wytwórnie światowe wydają muzykę wyłącznie na tym nośniku. Kaseta jest ceniona za związany z nią klimat i magię którą czaruje melomanów.

Autor; K.M

zdjęcie; youtube/Obraz BRRT z Pixabay