21 marca 2021

WorldWideDemonstration - wolni ludzie na całym świecie wyszli na ulice

20 marca rok po ogłoszonej pLandemii cały świat portestował przeciw obostrzeniom rządowym, segregacji sanitarnej, lockdownowi, odbieraniu wolności obywatelskiej, podstawowych praw, wolności słowa, prawa do przemieszczania się, prowadzenia działalności gospodarczej, zgromadzeń.... Polityka, którą prowadzą rządy wszystkich krajów na świecie wobec koronawirusa jest bardzo podobna, dlatego hasła i postulaty protestujących w ponad 40 krajach świata były takie same.

Chcielibyśmy zachęcić i wezwać wszystkich do pokojowego i publicznego zgromadzenia oraz wypowiadania się przeciwko autorytarnym ograniczeniom koronawirusowym, które bardziej zniszczyły nasze życie niż jakikolwiek wirus – ogłosili organizatorzy WWD.

W Warszawie drugi protest „Marsz o Wolność” rozpoczął się o godz 12.00 przed Pałacem Kultury. Jednak po decyzji Prezydenta Warszawy zgromadzenie zostało rozwiązane. Grupa protestujących po opuszczeniu Placu Defilad dołączyła później do WorldWideDemonstration na Polach Mokotowskich. Justyna Socha na swoim fb tak opisała całe wydarzenie;

„Marsz o Wolność 20.03.2021 w Warszawie zgromadził kilka tysięcy osób! Jesteście wielcy! Przeszliście ulicami Warszawy jako wolni ludzie na Pole Mokotowskie jak zaplanowaliśmy. I to mimo bezprawnej decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego o rozwiązaniu zgromadzenia momentalnie po tym, jak je otworzyłam. Podajemy go do sądu za odbieranie nam prawa do zgromadzeń i wolności słowa! Marsz rozpoczął Tomasz Derach i Pirat utworem „Jeszcze przytomni”, a naprzeciw sceny trzymaliśmy wtedy wielometrową biało-czerwoną flagę. Tą samą, za niesienie której 24 października policja zatrzymała 278 niewinnych ludzi. To m.in. oni współtworzyli teraz straż marszu. Sukcesem jest, że policja po dziesiątkach przegranych w sądach wie, że nie może sobie pozwolić na pacyfikację jak 24.10.2020. Nie mogliśmy jednak korzystać z nagłośnienia.”

Minister zdrowia Adam Niedzielski uznał, że zachowanie uczestników protestu było nieodpowiedzialne.

„Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego rozmawialiśmy o stosowaniu polityki „zero tolerancji” dla takich sytuacji. Ta demonstracja była absolutnie nielegalna, bo przekroczyła limit zgromadzeń, który wynosi 5 osób. Demonstracja została zdelegalizowana po reakcji policji” – powiedział Niedzielski.


ŚWIAT SIĘ BUDZI

fot./justynasocha/fb

Po wczorajszym proteście w Warszawie Policja poinformowała, że skierowała 800 wniosków do sądu o ukaranie, sporządzono 500 notatek do sanepidu, nałożono 70 mandatów a 6 osób zostało zatrzymanych.

fot. S. Speaks