18 kwietnia 2021

Nadchodzi koniec chowu klatkowego w Europie? Komisja Europejska: "pełne poparcie"

Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji. Dobrostan zwierząt leży w samym sercu Zielonego Ładu. Chów klatkowy jest częścią szerszego problemu, jakim jest intensyfikacja produkcji, która nie była wyborem rolników. I rolnicy też na tym cierpią.- mówi Janusz Wojciechowski, unijny komisarz UE ds. rolnictwa.

Słowa te padły po wysłuchaniu w Parlamencie Europejskim autorów Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Wcześniej podpisy w tej sprawie złożyły niemal 1,4 mln osób z całej Europy. Wysłuchanie komitetu obywatelskiego było ostatnim etapem przed decyzją KE w tej sprawie.

„Zmiana dotyczyłaby ponad 340 mln zwierząt hodowanych w krajach UE (w tym ponad 43 mln zwierząt hodowlanych w Polsce)” – informuje fundacja Compassion Polska, której główny oddział wraz ze 170 innymi organizacjami zapoczątkował działania w 2018 r.

To decyzja, która zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo. Wiemy, że bezklatkowe systemy hodowli są możliwe do wprowadzenia tu i teraz, są ekonomicznie opłacalne i co więcej, z dobrym skutkiem stosowane już w wielu krajach w Europie – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego Koniec Epoki Klatkowej.

I dodaje: – Przepisy unijne dotyczące zwierząt hodowlanych są przestarzałe i zostały wprowadzone ponad 20 lat temu, obecnie poziom naszej wiedzy na temat dobrostanu świń, kur czy cieląt jest nieporównywalnie większy. Naprawdę już najwyższy czas, żeby UE dostosowała przepisy tak, aby były zgodne z aktualnym poziomem wiedzy naukowej.

Przed wysłuchaniem w PE, Koniec Epoki Klatkowej został poparty przez ponad 140 naukowców oraz gigantów branży spożywczej, takich jak Ferrero, Nestlé czy Mondelēz.KE ma teraz 3 miesiące, by ostatecznie odnieść się do inicjatywy. Będzie zakaz? Mam nadzieję. Podobnie jak na to, że z czasem zakażemy nie tylko chowu klatkowego…

Autor: SzymonBujalskiDziennikarz