19 maja 2021

Protesty wolnościowe przeprowadzone w ramach akcji #WEWILLALLBETHERE

W sobotę 15 maja w wielu światowych miastach odbyły się protesty wolnościowe przeprowadzone w ramach akcji #WEWILLALLBETHERE. Obywatele wielu krajów połączyli się i tłumnie wyszli na ulice w jednym celu – walczyć o wolność. Protesty zgrały się w czasie z protestami pokazującymi solidarność z Palestyńczykami.

W całej Francji odbyło się około 60 demonstracji, w których brało udział ok. 22 tysiące ludzi. 300 z nich zostało ukaranych mandatami. W Paryżu zanosiło się na wielki pochód i dojście do śródmieścia. Planowano przejście przez dwa paryskie place: Republiki i plan Bastylii. Do obrony zmobilizowano ponad 4 tysiące funkcjonariuszy policji i żandarmerii.

Ze względu na liczne akty wandalizmu takie jak palenie zbiorników na śmieci czy rzucanie w policjantów butelkami czy kamieniami, do walki wkroczyła policja. Uczestnicy zostali rozgonieni. Podobnie było również pod paryską obwodnicą, gdzie protestujący wykrzykiwali hasła „Palestyna zwycięży”. Mieszkańcy okolicznych przecznic przez kilka godzin byli rozganiani poprzez użycie  przez policję gazu łzawiącego i armatek wodnych.

W Londynie protestowano pod ambasadą Izraela. Protest został zorganizowany przez grupy muzułmańskie i lewicowe. Tysiące osób zjawiło się na miejscu z transparentami z napisami walczącymi o wolność Palestyńczyków. Protestujący bez przerwy krzyczeli, aby Izrael zaprzestał okupowanie Palestyny i określali to, co się dzieje nie jako wojnę, ale ludobójstwo. Doszło nawet do palenia izraelskich flag na znak kompletnego braku szacunku dla tego właśnie kraju.

Jedne z najcięższych starć miały miejsce w Berlinie i innych dużych niemieckich miastach. W samym Berlinie protestowało w jednym czasie około 3,5 tysiąca osób. Demonstracje były na tyle poważne, że doszło do starć z funkcjonariuszami policji i zatrzymania najbardziej agresywnych protestujących.

Wielu polityków twierdzi, że protesty nie miały na celu walki o wolność Palestyńczyków, ale o prawa ich samych.

Równie wielkim echem odbiły się protesty World Wide Freedom, w których ludzie walczą o wolność, możliwość samodzielnego podejmowania decyzji i powrót do normalnego życia sprzed pandemii.

Ulice miast takich jak angielskie Cornwall, Plymouth, Newcastle, Canterbury, Hull, Manchester, Londyn czy Bristol w ubiegłą sobotę (tj. 15.05) były przepełnione tysiącami ludzi. Zatłoczone były również ulice Niemiec,  Argentyny, Belgii, Kanady, Czech, Bułgarii, Stanów Zjednoczonych, Serbii, Meksyku, Iranu, Francji, Australii, Szwecji i wielu, wielu innych krajów. Sytuacja, z jaką się mierzymy połączyła ludzi na całym świecie, którzy są od siebie tak bardzo izolowani w czasie pandemii.

Nastroje społeczne są złe. Protestujący wytykają władzom brak dostępu do opieki medycznej od ponad roku, odwoływane wizyty lekarskie. Wytykają manipulacje telewizyjne i internetowe, podawanie fałszywych informacji na temat zakażeń koronawirusem i kolejnych zgonów. Raczkujący przymus szczepień, paszporty szczepionkowe i coraz większą segregację ludności na lepszych i gorszych.

Działaczka Justyna Walker poskreśla jak ważną rolę odgrywają protesty w całej tej walce. Uważa, że mają one na celu nie tylko łączenie ludzi, ale również mobilizację narodów, pokrzepienie serc i wspólne działania w celu odzyskania wolności. „Sobotnie protesty to wydarzenia, na których mamy okazję poznać nowych ludzi i wspólnie przygotowywać się na to, co czeka nas w najbliższym czasie”.- powiedziała.

Przykładem jest np. demonstracja pod siedzibą stacji BBC. Tłum krzyczał głośno „Shame on you!” czyli „Wstydźcie się!”. Budynek został również obklejony niezliczoną ilością naklejek mówiących o wolności prasy. Formą protestu określane jest również to, że w ostatnim czasie ponad 200 tysięcy obywateli przestało opłacać abonament.

Mimo licznych interwencji funkcjonariuszy policji, wystawianych mandatów i szarpanin  z policją i innymi służbami protestujący nie zamierzają odpuścić. Nie zanosi się na zaprzestanie protestów, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie.

Autor; Natalia Malessa

_____________________________