6 września 2021

Jean-Paul Belmondo nie żyje

W poniedziałek, 6 września w wieku 88 lat zmarł francuski aktor Jean-Paul Belmondo. O śmierci artysty poinformował jego pełnomocnik Michel Godest.

Jean-Paul Belmondo urodził się 9 kwietnia 1933 w Neuilly-sur-Seine na przedmieściach Paryża. Dorastał w rodzinie artystów , jego matka była tancerką, ojciec znanym rzeźbiarzem, który przyjaźni się m.in. z Albertem Camusem.

Pasjonował się sportem, a konkretnie boksem i piłką nożną. Swego czasu startował nawet w zawodach boksu amatorskiego.

Inspirując się swoimi rodzicami od najmłodszych lat aktor już w wieku 16 lat postanowił zostać aktorem. Przed kamerą stanął po raz pierwszy w 1956 roku w „Moliere”.

Później zagrał już główną rolę w pierwszym filmie Jeana-Luca Godarda „Do utraty tchu” zyskując międzynarodową sławę. Aktor znalazł się w czołówce amantów ze srebrnego ekranu uzyskując tytuł ambasadora Nowej Fali. 

Jean-Paul Belmondo, ma na swoim koncie wiele niezapomnianych kreacji aktorskich. Zagrał w takich filmach jak „Zawodowiec”, „Błazen” , „Nędznicy”. Łącznie w ciągu ponad czterdziestoletniej kariery zagrał 90 ról.

Po udarze mózgu w 2001 roku, nie stawił się przed kamerą od lat. Jego ostatnim jak dotąd filmem jest „ Stary człowiek i pies” z 2008 roku. Belmondo ma już 75 lat. Wydaje się, że jego aktywne dni aktorskie dobiegły końca, zaczyna się faza nagradzania i honorowania .

Za całokształt otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji i honorowego Cezara. Wyróżniono go również m.in. Orderem Narodowej Legii Honorowej. W 2011 odebrał honorową Złotą Palmę na 64 Festiwalu filmowym w Cannes. Odszedł we śnie w poniedziałek 6 września w swoim domu w Paryżu.

_________________________