8 września 2021

„Annette”- film Leosa Caraxa o miłości, zazdrości i zemście

Nowy film mistrza światowego kina Leosa Caraxa („Holy Motors”) to ponadczasowa opowieść o miłości, zazdrości i zemście. Film od 20 sierpnia można oglądać w kinach.

„Annette” to historia miłości słynnego komika Henry’ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze.

Do swojej pierwszej anglojęzycznej produkcji francuski twórca zaangażował zdobywczynię Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf”) oraz nominowanego do Oscara Adama Drivera („Historia małżeńska”, saga „Gwiezdne Wojny”).

Annette jest spektakularnym, zapierającym dech w piersiach musicalem opartym na piosenkach legendarnego zespołu Sparks który daje oszałamiający efekt. . 

Film miał swoją światową premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes jako tytuł otwierający francuską imprezę. Leos Carax wyjechał z Cannes z Nagrodą za Najlepszą Reżyserię.

„Każdy film Leosa Caraxa jest wydarzeniem. A ten spełnia swoje obietnice. Annette to film, na który liczyli miłośnicy kina, muzyki i kultury, za którym tęskniliśmy przez ostatni rok – powiedział Pierre Lescure, prezes Festiwalu w Cannes.

Film Leosa Caraxa wywołał skrajne emocje. Reżyser powiedział dla  New York Times, że „jeśli chcesz zrobić musical, musisz być albo ambitny, albo pretensjonalny” i że publiczność nie powinna zostać z „pytaniami i odpowiedziami, ale pytaniami i kolejnymi pytaniami i wątpliwościami”. 

Reżyser sugeruje że nikt nie może obwiniać nikogo za jego dobrowolne dramatyczne wybory oparte na niekonwencjonalnej, kreatywnej logice. To nie pomyłka, że ​​w stand-upie „komika” Henry’ego McHenry’ego prawie nie ma komedii, albo że jego córka okazuje się być marionetką. Carax sugeruje dystanas do obrazu a w zamian obdarowuje nas fascynującą hybrydą, która nie ogranicza się tylko do zwykłego kina.

Fot. materiały prasowe

__________________________