9 listopada 2021

ABBA powraca po 40 latach z nowym albumem "Voyage"

Agnetha, Bjorn, Benny i Anni-Frid połączyli ponownie siły, aby wydać "Voyage" - swój pierwszy album od 40 lat.

źródło; Instagram/paologallo69

Album Voyage zadebiutował 5 listopada na całym świecie. Jest to pierwszy album grupy ABBA, odkąd ich drogi rozeszły się w 1982 roku, po dominacji na listach przebojów w latach 70-tych i wczesnych 80-tych. Ich ostatnim albumem był The Visitors z 1981 roku.

Wielu sceptyków nie wierzyło w wielki come back grupy. Pojawiały się również głosy pt: „Po co odgrzewać STARE KOTLETY?”. Jednak fani popu na całym świecie cieszą się z powrotu szwedzkiej supergrupy na scenę muzyczną. 

Zespół wydał do tej pory kilka singli z nadchodzącego albumu – I Still Have Faith in You i Don’t Shut Me Down , które ukazały się we wrześniu, oraz nową wersję nigdy niepublikowanego w 1978 roku utworu Just A Notion . W sumie najnowszy album Voyage zawiera 10 utworów.

Wydanie nowego albumu skłoniło do nieuniknionych porównań między starymi i nowymi brzmieniami grupy. Okazuje się że recenzenci są mocno podzieleni oceniając nowy album.

Magazyn „Rolling Stone” wyznał, że „warto było czekać” na premierę albumu. 

Natomiast „Dagens Industri” stwierdził :

„Żadna z dziesięciu piosenek nie będzie wielkim hitem. Nie ma tu nic, co ukazałoby, jak powinien brzmieć współczesny pop”

„Times” uzanł album „Voyage” za „pełną miłości pochwałę starzenia się”.

Według Jean-Marie Potieza, jednego z najbardziej znanych międzynarodowych ekspertów grupy, wiek nadał niektórym wokalistom nowy wymiar.

„Głosy Agnethy i Anni-Frid straciły wysokie tony, co jest normalne w ich wieku, ale zyskały na głębi i wrażliwości. Kiedy śpiewają razem, oboje, jak w Don’t Shut Me Down , to dźwięk ABBA”.

Inny internauta napisał:

Genialna płyta. Każda piosenka w innym stylu. Każdy, niekoniecznie wielki fan, znajdzie coś dla siebie. Głosy Agnethy i Fridy, mimo upływu lat, nadal brzmią świetnie, ich harmonie są niepodrabialne. „Tanie brzmienie”? – ten, kto to napisał miał chyba watę w uszach. Saksofony, flety, harfa, smyczki, chór dziecięcy, orkiestra symfoniczna… Czy muszę jeszcze coś dodawać? Brzmią oczywiście nieco inaczej niż 40 lat temu, co jest oczywistością, ale to nadal 100% ABBY w ABBIE. Magia!

Koncert „avatarowy” grupy w którym wystąpią jako cyfrowe przypominające wersje siebie, „ABBAtars” z 1979 roku wspierane przez najlepszych współczesnych muzyków zaplanowany został na maj 2022 w Londynie.

ŹRÓDŁO: AFP

___________________________