18 listopada 2021

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków

15 edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w dniach: 17-24 listopada w kinie Muranów.

Buddyjskie przypowieści z Nepalu, mocne historie ze świata yakuzy, hongkoński hiphop i ściskające za gardło historie o boksujących się z życiem koreańskich dziewczynach?

Pięć Smaków jest szerokim przeglądem nowego kina Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej:

Filmy uznanych mistrzów, nowe talenty, filmy zachwycające estetycznie i poruszające szczególnie ważkie tematy.

To filmy pokazujące nie tylko lokalne historie i osobiste opowieści, ale też komentujące tematy, którymi żyje cały świat.

Sekcje 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków:

Nowe kino Azji – nowe głosy utalentowanych autorów i palące problemy kontynentu w konkursowej sekcji festiwalu, ocenianej w tym roku przez Międzynarodowe People’s Jury

Retrospektywa: Wong Kar Wai – siedem zmysłowych arcydzieł hongkońskiego reżysera, który zmienił historię kina

Asian Cinerama – filmy nominowane do Azjatyckich Nagród Filmowych: wybitni autorzy, mocne historie, wspaniałe aktorskie kreacje

Tajwańskie kino queer – różnorodność i wyjątkowe biografie osób LGBTIQ+ w tajwańskim społeczeństwie, uważanym za jedno z najbardziej progresywnych w Azji Sekcja olimpijska – pasjonujące sportowe zmagania niepokornych jednostek i drużyn walczących o wszystko

Birma dziś – historie wyjątkowych bohaterów i bohaterek z kraju borykającego się z trudną sytuacją polityczną

Pokazy specjalne – powroty mistrzów i twórców szczególnie lubiani przez pięciosmakową publiczność

Polskie akcenty – wciąż rzadkie, a niezwykle ciekawe propozycje polskich twórców, realizujących filmy w Azji

„PSIE PAZURY” – od piątku, 19.11 na ekranach

Charyzmatyczny farmer Phil Burbank (Benedict Cumberbatch) budzi powszechny podziw i strach. Gdy jego brat (Jesse Plemons) sprowadza na wspólne ranczo nowo poślubioną żonę (Kirsten Dunst) i jej syna (Kodi Smit-McPhee), Phil staje się ich dręczycielem.

Wkrótce jednak zaczyna do niego docierać, czym jest miłość.

Słynna filmoznawczyni, profesor Alicja Helman, zwykła mawiać, że połowę filmu przynosimy do kina sami. Warto przyjrzeć się jaką, bo nasze fimowe identyfikacje i animozje są jak terapia – mówią mnóstwo o nas samych: o naszych przekonaniach na temat świata, marzeniach, wewnętrznych konstytucjach.

A bohaterowie filmów – świetnie napisanych i wyreżyserowanych – potrafią poruszyć nas nieraz niczym partner, przyjaciel czy członek rodziny.

Są takie seanse, które dzięki temu uznaje się za terapeutyczne – podobnie będzie w przypadku naszego cyklu, lecz tu filmy uzupełnią rozmowy ze specjalistami od psyche – czyli duszy, albo jak kto woli psychologii.

Pierwszy seans: 25 listopada | 20:00 | „Moje wspaniałe życie” 

Prowadząca: Aga Kozak, dziennikarka

Gościni: Agnieszka Szeżyńska

Agnieszka Szeżyńska – coachka intymności, trenerka seksualności dla dorosłych, językoznawczyni, ekspertka od psycholingwistyki i komunikacji. Pomaga ludziom być szczęśliwymi w seksie i relacjach. Autorka książek „Warsztaty intymności” i „Warsztaty intymności dla par” oraz kart dla par „Intymne rozmowy”. Współtworzy Instytut Pozytywnej Seksualności w Warszawie.

„Moje wspaniałe życie” 

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą.

Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. Ciepły, a zarazem dowcipny i brawurowy film Grzegorzka jest historią kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. 

„Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun”- już od piątku!

Nominowany do Oscara® wizjoner kina, Wes Anderson, w filmie „KURIER FRANCUSKI” przenosi na ekran zbiór opowiadań publikowanych w amerykańskim magazynie ukazującym się w fikcyjnym dwudziestowiecznym mieście we Francji.

Po śmierci Arthura Howitzera Juniora, pochodzącego z Kansas, cenionego redaktora popularnego amerykańskiego magazynu „Kurier Francuski”, z siedzibą w Ennui-sur-Blasé we Francji, zespół redakcyjny zbiera się w celu napisania nekrologu. Wspomnienia o Howitzerze składają się na cztery opowieści:

„Reporter na rowerze” opisujący podejrzane dzielnice miasta; „Konkretne arcydzieło” o niepoczytalnym malarzu, jego strażniczce i muzie oraz pazernych marszandach; „Poprawki do manifestu” dokumentujące miłość i śmierć na barykadach podczas buntu studenckiego;

oraz „Prywatna jadalnia komisarza” – pełna napięcia historia o narkotykach, porwaniach i wyrafinowanej kuchni.

W obsadzie m.in.: Tilda Swinton, Owen Wilson, Timothée Chalamet, Frances McDormand, Bill Murray, Adrien Brody, Léa Seydoux

Spotkanie Filozoficzne.18 listopada o 19:00 obejrzymy „Moje wspaniałe życie” i spotkamy się z prof. Agnieszka Nogal.
—-
Agnieszka Nogal – kierownik Zakładu Filozofii Polityki Wydziału Filozofii UW., prawniczka, politolog, współzałożycielka i członek redakcji pisma „Civitas. Studia z filozofii polityki”.

W pracy naukowej zajmuje się filozofią polityki. Jej prace koncentrują się na współczesnych przekształceniach sfery publicznej, prawach człowieka oraz debacie, którą toczą ze sobą znani filozofowie Jürgen Habermas oraz Joseph Weiler.

„DAU. Natasza” – premiera w piątek, 19 listopada. 

Pierwsza część monumentalnego dzieła Ilji Chrżanowskiego jest wprowadzeniem w skonstruowany z niebywałym rozmachem świat DAU.

Wstrząsająca, transowa, chwytająca bohaterów i widzów w pułapki długich ujęć Natasza opowiada o samotnej kierowniczce kantyny w zamkniętym mieście-instytucie.

Rzecz rozgrywa się w przeciągu kilku dni w 1952 roku, a Chrżanowski czyni nas świadkami dramatycznego uwikłania tytułowej bohaterki.

Kamera (kręcono na taśmie 35 mm!) jest jak szpicel niespuszczający oka z Nataszy, kiedy ta wydaje obiady, flirtuje, prowadzi pijackie rozmowy, uprawia seks czy też pijana szarpie się z młodą pomocnicą. 

Nieświadoma, że jej banalne marzenia o miłości i drobne oszustwa w pracy stanowią pożywkę dla bezwzględnej totalitarnej władzy

DAU odsłania skrupulatnie jej mechanizmy. Na potrzeby filmu na terenie nieczynnego kompleksu wodnego w Charkowie zostało wybudowane miasto-instytut, w którym twórcy zamknęli na wiele miesięcy ochotników: naturszczyków i aktorów.

Całość zaś rozrosła się w radykalny, kontrowersyjny eksperyment z pogranicza kina, sztuk wizualnych, psychodramy i nauk społecznych.

_______________________