• FILM

17 grudnia 2021

„DNA ” najnowszy film Maïwenn - jednej z najbardziej wszechstronnych twórczyń kina francuskiego

„DNA ”- najnowszy film Maïwenn - mocny i poruszający portret rodzinny, czerpiący z jej osobistej, złożonej historii - trafił na platformy streamingowe 3 grudnia.

Film znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes 2020, był prezentowany na MFF w San Sebastian i MFF w Zurychu. „DNA” otrzymało również 4 nominacje do Cezara oraz nagrodę Lumières 2021 za reżyserię.

Lato w Paryżu, miasto pustoszeje. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza.

Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.

„DNA” to subtelne i wzruszające kino, przeplatane zabawnymi momentami, ze wspaniałymi kreacjami gwiazd francuskiego kina: Maïwenn („Poliss”), Fanny Ardant („Poznajmy się jeszcze raz”) i Louisa Garrela („Małe kobietki”).

Urodzona w Paryżu Maïwenn jest jednym z najbardziej ekscytujących głosów współczesnego francuskiego kina autorskiego.

Karierę aktorską rozpoczęła na początku lat osiemdziesiątych, wkrótce pojawiła się w tak dużych produkcjach, jak „Léon” czy „Piąty element”. Jako reżyserka debiutowała w 2004 roku. Za film „Polisse” zdobyła Nagrodę Jury w Cannes (2011), a także dwa Cezary.

Maïwenn to jedna z najbardziej wszechstronnych twórczyń kina francuskiego. Pisze własne scenariusze, reżyseruje własne filmy i często w nich gra.

Trzymając rękę na pulsie czasu, jej historie wypływają prosto z życia, co urzeka widzów – tak mówi o reżyserce dyrektor artystyczny festiwalu w Zurichu – Christian Jungen. 

Jest także utalentowaną reżyserką, która potrafi wydobyć to, co najlepsze z jej aktorów.

Film można zobaczyć na platformach: Premiery Canal+, Player.pl, VOD.pl, Playnow.pl, Polsat Box Go, TVP VOD, Rakuten TV, Chili, Cineman, Mojeekino i E-kino Pod Baranami.

Fot/ BESTFILM

__________________________