22 grudnia 2021

„Weselny toast" - ten film ma wszystko, za co uwielbiamy francuskie komedie

Na platformach VOD dostępny jest „Weselny toast", urocza, inteligentna komedia ze znakiem jakości Cannes.

Wszyscy znamy wesela, z których chce się uciec i przemowy, których nie chcemy wygłaszać. 

Mistrz gatunku Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”) w świeży i oryginalny sposób podchodzi bowiem do komedii, wplatając w nią elementy stand-upu, i pokazuje, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę.

A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej. 

W „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów.

Pełen wdzięku film Laurenta Tirarda wprawnie łączy słodycz z odrobiną goryczy. Rozgrywając się w trakcie jednej kolacji, która zadecyduje o losach związku głównego bohatera, przypomina, że życie składa się z wielu smaków i warto spróbować ich wszystkich.

Tak jak warto kochać ludzi za to, jakimi są, a nie jakimi chcielibyśmy, żeby byli.

Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki.

Bo co miałby powiedzieć nowożeńcom, skoro właśnie wielka miłość uciekła mu sprzed nosa?

Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu” zerka pod stołem na telefon.

Czy była odpowie na jego wiadomość?

Czy da mu jeszcze jedną szansę?

Tirard z humorem odmalowuje etapy budowania relacji i razem z bohaterem szuka przyczyn miłosnej klęski. A przede wszystkim sprawia, że z całych sił kibicujemy Adrienowi, gdy ów neurotyk i hipochondryk opuszcza wreszcie strefę komfortu i postanawia zawalczyć o związek.

Ciepły, dający nadzieję „Weselny toast” znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes 2020. Reżyser w świeży i oryginalny sposób podchodzi bowiem do komedii, wplatając w nią elementy stand-upu.

„Weselny toast” dostępny jest w serwisach: Nowe Horyzonty VOD, vod.pl, Cineman.pl, E-Kino Pod Baranami, MOJEeKINO.PL, Orange, Play NOW, Vectra, Multimedia GO, Player.pl, PREMIERY CANAL+ i PREMIERY VOD+.

Fot/ GUTEKFILM

______________________