6 kwietnia 2022

„Bigger Than Us” – aktywiści, którzy zmieniają świat

W tych trudnych czasach, kiedy każdy z nas z dnia na dzień może stać się uchodźcą, pokazują jak walczyć o ich godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i troszczą się o innych.

To oni dokonują zmian:

Nastoletnia Melati od kilku lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Melati wyrusza w podróż, by poznać innych młodych ludzi, którzy walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności.

MARY FINN – Grecja
Odkąd skończyła 18 lat jest zaangażowana w operacje ratownictwa morskiego, udzielając pomocy migrantom u wybrzeży Grecji, Turcji i Libii lub przyjmując ich w obozach w Grecji. Jest świadkiem sytuacji uchodźców w Europie oraz jej konsekwencji dla polityki europejskiej.

Aktualnie Mary studiuje położnictwo, aby jej praca w ramach pomocy humanitarnej była jeszcze bardziej przydatna. Dziś liczba migrantów wynosi 80 milionów, z których 16% mieszka w krajach zachodnich. Do roku 2050 liczba migrantów wyniesie 200 milionów (UNHCR).

MOHAMAD AL JOUNDE – Liban
W wieku 12 lat Mohamad założył szkołę w obozie dla uchodźców w El Marj na granicy libańsko-syryjskiej. Kiedy uciekał przed wojną w Syrii ze swoją rodziną, stracił wszystko,
w tym szkołę.

Aktualnie 200 dzieci syryjskich uchodźców każdego dnia uczęszcza do szkoły założonej przez Mohamada. Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie dzieci się uczą.

To miejsce oznacza bezpieczeństwo. Mohamad wierzy w ogromną siłę uchodźców, szczególnie dzieci, oraz w to, że ich historie mają moc, by zmieniać rzeczywistość. W Libanie 1 na 4 osoby jest uchodźcą. 54% tych uchodźców to dzieci (UNHCR).

MEMORY BANDA – Malawi
Miała odwagę przeciwstawić się tradycji zinstytucjonalizowanego gwałtu na dziewczynkach w specjalnych obozach inicjacyjnych. Zakończyła tę praktykę na skalę całego kraju, a następnie doprowadziła do zmiany konstytucji, tak że wiek, w którym dopuszczalne jest małżeństwo, podniesiono z 15 do 18 lat, aby chronić dziewczęta przed małżeństwami z przymusu.

Memory poświęca się teraz walce o to, by dziewczęta odzyskały kontrolę nad własnym życiem dzięki ochronie ich praw i zapewnieniu edukacji. W Malawi 42% dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Globalnie to 1 na 5 dziewczynek (UNICEF).

XIUHTEZCATL MARTINEZ – USA
Pozwał stan Kolorado, a następnie rząd amerykański, oskarżając go o to, że nie chroni środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Narzucił moratorium w sprawie rozwoju wydobycia gazu w Kolorado.

Zakazał wykorzystywania pestycydów w parkach dla dzieci.
Dziś wykorzystuje swoją sztukę, muzykę i rap, aby walczyć o sprawy klimatu oraz chronić własne dziedzictwo: mądrość rdzennych mieszkańców.

RENE SILVA – Brazylia
W wieku 11 lat Rene stworzył pierwsze medium do dzielenia się informacjami i historiami o swojej faveli – „Voz das Comunidades”, które było tworzone przez i dla tej społeczności. Wraz z zespołem 16 dziennikarzy opisuje swoje codzienne życie, w którym obecna jest bieda, nierówność, rasizm, ale przede wszystkim siła przetrwania.

W obliczu coraz silniejszej władzy dyktatury oraz wyniszczających społeczeństwo nierówności Rene wierzy w oddolne ruchy społeczne, dziennikarstwo oraz siłę społeczności. W 2020 roku na całym świecie zostało zabitych 397 aktywistów i dziennikarzy, z czego 264 w Ameryce Łacińskiej (ISF i IFG).

WINNIE TUSHABE – Uganda
Winnie jest założycielką YICE. Jej inicjatywa polega na uczeniu najbiedniejszych ludzi – przybywających do Ugandy uchodźców – podstaw permakultury, tak aby mogli przetrwać na ziemiach wyniszczonych przez stosowanie pestycydów.

Bezpieczeństwo żywnościowe oraz rozwój handlu wymiennego i drobnego pomaga tym ludziom w zapewnieniu dzieciom dostępu do szkoły. Winnie opiekuje się niemal 900 rodzinami i stworzyła ponad 50 miejsc pracy dla młodych ludzi i kobiet.

Według Winnie kobiety, a szczególnie farmerki, uratują Afrykę.
84% gleby na kontynencie zostało zniszczone lub poważnie uszkodzone przez stosowanie pestycydów (FAO).

MELATI WIJSEN – Indonezja
Odkąd skończyła 12 lat, wraz ze swoją siostrą Isabel (która wówczas miała 10 lat), walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, tworząc inicjatywę Bye Bye Plastic Bags.

Wspólnie zmobilizowały tysiące dzieci i turystów oraz wymogły wprowadzenie zakazu sprzedaży
i dystrybucji plastikowych toreb, opakowań i słomek na swojej wyspie.

Melati wierzy w siłę młodego pokolenia i aktualnie rozwija nowy projekt o nazwie Youthopia – to platforma edukacyjna do wymiany narzędzi dla młodych ludzi, którzy chcą się zaangażować.

„Bigger Than Us” w kinach od 22 kwietnia.

Fot/ BestFilm

______________________________