7 maja 2022

CAMERA WORK Gallery prezentuje wystawę fotografii »David Yarrow«

21 maja 2022 r. w CAMERA WORK Gallery w Berlinie odbędzie się wystawa prac najbardziej rozchwytywanego współczesnego fotografa na świecie - Davida Yarrow.

David Yarrow zdefiniował własny język wizualny, który sprawia, że ​​jego zdjęcia są niepowtarzalne. Na wystawie będzie można zobaczyć obszerny wybór prac z których część nigdy wcześniej nie była pokazywana.

W Niemczech David Yarrow jest reprezentowany wyłącznie przez CAMERA WORK. To pierwsza indywidualna wystawa artysty w tym kraju.

David Yarrow urodził się w Glasgow ( Wielka Brytania) w 1966 roku. Jego pasja do fotografii zaczęła się we wczesnych latach życia. Jako 20-latek pracował dla »The London Times« i zrobił legendarny portret entuzjastycznego zdobywcy trofeum Diego Maradona na finale Pucharu Świata w Meksyku.

Kiedy zrobił jedno z najbardziej kultowych zdjęć sportowych, jakie kiedykolwiek zrobiono, sam przyznał że był „tylko fanem z aparatem”.

Dopiero wiele lat później Yarrow poświęcił się nowemu tematowi: naturze i dzikiej przyrodzie. Ta decyzja miała ogromny wpływ na jego karierę.

Fotografie natury i portrety zwierząt Davida Yarrowa dokumentują ulotne i kapryśne piękno naszej planety. Konsekwentnie wpłaty na instytucje charytatywne i organizacje środowiskowe ze sprzedaży prac Davida Yarrowa osiągnęły 5 milionów funtów w ciągu zaledwie dwóch lat (od 2020 do dziś).

Zaangażowanie Yarrowa w fotografię wynika również z jego pasji do opowiadania historii, którą przekłada się na mistrzowsko wyreżyserowane projekty.

Punktem zwrotnym był rok 2015, kiedy wykonał przełomowe zdjęcie zatytułowane „Mankind” przedstawiające pasterzy Dinka w obozie dla bydła w Sudanie Południowym. „Wiedziałem, że mogę go sprzedać za milion dolarów” – powiedział. 

„Ma głębię, emocje, surowość i nadal jest prawdopodobnie jednym z moich najbardziej pożądanych obrazów. I miałem rację: ludzie płacą teraz 100 000 dolarów za jeden obraz”. (Yarrow zwykle drukuje swoje najlepsze zdjęcia w dwóch seriach po 12 sztuk).

Yarrow wyrobił sobie markę robiąc zdjęcia gwiazdom sportu, sławnym modelkom( Cindy Crawford, Cara Delevingne) oraz »Wilk z Wall Street« Jordana Belforta.

Wraz z nimi stworzył tematyczne serie zdjęć tworząc monumentalne portrety. Połączył fotografię przyrodniczą i fotografię inscenizowaną która staje się hołdem dla ruchomego obrazu kina.

W 2019 roku fotografia z serii »Wilk z Wall Street« podpisana przez zdobywców Oscara Leonardo DiCaprio i Martina Scorsese sprzedana została za sumę 200 000 dolarów.

Prace Davida Yarrowa osiągają również imponujące ceny na na wtórnym rynku sztuki i osiągają rekordowe wyniki na aukcjach – w tym w Sotheby’s.

Prace artysty reprezentowane są w muzeach o międzynarodowej renomie, publicznych i prywatnych kolekcje. Baza kolekcjonerów Davida Yarrowa jest głęboko zakorzeniona zarówno w sporcie zawodowym, jak i w Hollywood.

Fot/ CAMERA WORK