17 maja 2022

Michel Franco gościem 22. MFF Nowe Horyzonty. Jego „Sundown” premierowo we Wrocławiu

Michel Franco, jeden z najważniejszych przedstawicieli meksykańskiego kina, będzie specjalnym gościem 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Michel Franco

Ulubieniec gremiów konkursowych i utytułowany reżyser m.in. takich filmów jak „Nowy porządek” (Srebrny Lew – Nagroda Jury na festiwalu w Wenecji 2020), „Opiekun” (Najlepszy Scenariusz – Cannes 2015) czy „Pragnienie miłości” (zwycięzca Cannes 2012 w sekcji Un Certain Regard) to twórca przekraczający granice, poza które kino rzadko wychodzi. 

W tym roku Franco przyjedzie do Wrocławia ze swoim najnowszym dziełem – „Sundown” z Timem Rothem i Charlotte Gainsbourg w rolach głównych.

Pokazywany w konkursie głównym zeszłorocznego festiwalu w Wenecji, film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków. Do kin wprowadzi go Gutek Film. 

Dobrze sytuowani Neil (w tej roli Tim Roth, który ponownie łączy siły z Franco po filmie „Opiekun” ) i Alice (Charlotte Gainsbourg), wyruszają wraz z dziećmi na beztroskie wakacje w meksykańskim kurorcie.

Jeśli po lekturze pierwszego zdania uznaliście, że chodzi o kojące kino środka, które trafiło do programu Nowych Horyzontów przez pomyłkę, daliście się nabrać. Za reżyserię „Sundown” odpowiada w końcu stary znajomy wrocławskiej publiczności – Michel Franco.

Meksykański mistrz przygotował kolejny w swojej karierze przewrotny film, w którym atrakcyjna otoczka skrywa skłaniającą do refleksji treść.

Bohaterowie „Sundown”, myślący przez pryzmat stereotypów, nieświadomi własnego uprzywilejowania, wyraźnie zagubieni w egzotycznym raju, budzą na przemian rozbawienie i współczucie.

Na zdjęciu: Tim Roth; kadr z filmu „Sundown”

Trudno oprzeć się wrażeniu, że pod tym względem łudząco przypominają postacie z książek Michela Houellebecqa, a „Sundown” mogłoby stanowić ekranizację zaginionej powieści francuskiego mistrza.
________________________


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 we Wrocławiu. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, będzie trwać online’owa odsłona festiwalu.

Pełny program 22. MFF Nowe Horyzonty poznamy 5 lipca. Festiwalowe karnety są dostępne w sprzedaży do 23 czerwca. 

Więcej o nowościach programowych tegorocznego festiwalu można przeczytać na nowehoryzonty.pl.

________________________