30 maja 2022

Skolimowski zachwyca jury w Cannes, Östlund z drugą Złotą Palmą

W sobotę wręczono nagrody 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Najważniejszą nagrodę festiwalu, czyli Złotą Palmę, otrzymał Ruben Östlund za ostrą i szaloną komedię pt. „Triangle of Sadness”.

Ruben Östlund | fot. AFP

To już druga Złota Palma w karierze szwedzkiego reżysera (pierwszą zdobył w 2017 roku za „The Square”). Chcieliśmy dostarczyć widzom dzikiej rozrywki, a jednocześnie zadać pytania, na które odpowiedzi znajdą później. – mówił Ruben Östlund odbierając nagrodę.

Jedną z głównych nagród tego wieczoru otrzymał Jerzy Skolimowski. Odbierając Nagrodę Jury dołączył do panteonu polskich mistrzów reżyserii z takim wyróżnieniem na koncie – Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. 

To jednocześnie pierwsza od 34 lat Nagroda Jury dla polskiego twórcy na Festiwalu w Cannes.

 Chciałbym podziękować swoim osiołkom… wszystkim sześciu. „Io” jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach. Takich osłów mamy w Polsce tylko dwa — mówił ze sceny Skolimowski, podając imiona zwierząt.

Jerzy Skolimowski | fot. Getty Images

Nagrodę dla Najlepszego Reżysera otrzymał Park Chan-wook za film „Decision to Leave”. Film do ostatniego dnia festiwalu zbierał najwyższe noty światowej krytyki i zajął pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu Screen Daily.

Najnowsze dzieło nagradzanego koreańskiego reżysera, twórcy m.in. takich filmów jak „Służąca” i „Old Boy” to historia prowadzącego śledztwo w sprawie zagadkowej zbrodni detektywa, który ulega urokowi głównej podejrzanej.

Nagrodę specjalną z okazji jubileuszu festiwalu otrzymali Jean-Pierre i Luc Dardenne za film „Tori i Lokita”. To już siódma nagroda w Konkursie Głównym dla belgijskiego duetu reżyserów.

Jean-Pierre i Luc Dardenne ; Zar Amir Ebrahimi | fot. Reuters, East News

Najlepszą Aktorką została Zar Amir Ebrahimi za rolę w „Holy Spider” irańsko-duńskiego reżysera Aliego Abbasiego. Ten film jest o kobietach, o ich ciałach. Na ekranie widzimy wszystko, co w moim kraju jest zakazane – twarze, włosy, stopy, dłonie, piersi i seks. – mówiła ze sceny aktorka, która w 2016 roku została wygnana z Iranu.

Park Chan-wook | fot. Reuters

Poniżej znajduje się pełna lista tytułów obecnych w programie Cannes, (do których Gutek Film zakupił prawa do dystrybucji na Polskę). Dokładne daty premier podamy wkrótce.

„Triangle of Sadness”, reż. Ruben Östlund
Szwecja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy
Złota Palma MFF w Cannes 2022

„Io”, reż. Jerzy Skolimowski
Polska, Włochy
Nagroda Jury MFF w Cannes 2022

„Decision to Leave”, reż. Park Chan-wook
Korea Południowa
Najlepsza Reżyseria MFF w Cannes 2022

„Tori i Lokita”, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne
Francja, Belgia
Nagroda Specjalna MFF w Cannes 2022

„Holy Spider”, reż. Ali Abbasi
Dania, Niemcy, Szwecja, Francja
Najlepsza Aktorka MFF w Cannes 2022

„R.M.N”, reż. Cristian Mungiu
Rumunia, Francja, Belgia
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2022

„Nostalgia”, reż. Mario Martone
Włochy, Francja
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2022

„Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska
Polska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania
Un Certain Regard – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2022

„Pamfir”, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
Ukraina, Francja, Polska, Chile, Luksemburg
Quinzaine des réalisateurs – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2022