23 czerwca 2022

„Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej i „Głupcy" Tomasza Wasilewskiego w programie 22. Nowych Horyzontów

Oto kino, które wdziera się do naszej strefy komfortu, rozbija status quo i rozpuszcza sztuczny porządek.

Kadr z filmu „Cicha ziemia”

Choć oba tytuły są wynikiem pracy różnych twórców, to znajdują wspólny mianownik w przenikliwym, jednocześnie bardzo współczesnym i bardzo uniwersalnym portretowaniu związków wystawionych na próbę. 

„Cicha ziemia” Agi Woszczyńskiej oraz „Głupcy” Tomasza Wasilewskiego znajdą się w programie 22. Nowych Horyzontów. Fabularny debiut Woszczyńskiej będzie także jednym z filmów otwarcia tegorocznej edycji festiwalu.

„Cichą ziemię” oraz „Głupców” do polskich kin wprowadzi Gutek Film.

„Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska
Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki).

Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora „Niepamięci” Christosa Nikou).

Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen.

Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Trzymający w napięciu film Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje.

Ale zagrożone małżeńskie status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy.

Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”.

Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto, granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

(Autorka opisu: Małgorzata Sadowska)

„Głupcy” , reż. Tomasz Wasilewski
Twórca „Płynących wieżowców” i „Zjednoczonych stanów miłości”, powraca filmem zasługującym na miano najradykalniejszego w jego dorobku.

Kadr z filmu „Głupcy”, fot. Łukasz Bąk

Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości.

Ich związek przeżywa wstrząs gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna.

Wszak Marlena (Dorota Kolak) i Tomasz (Łukasz Simlat) funkcjonują w odkształconym, odrealnionym, momentami wręcz surrealnym świecie. Do ich domu położonego na wydmie niemal wdziera się woda – zresztą natura „atakuje” bohaterów ze wszystkich stron.

W tej opowieści o biologiczności, więzach krwi, pierwotnych impulsach i ich czołowym zderzeniu z konstruktem zwanym rodziną; wybujałe rośliny przejmują władzę nad wnętrzami, wzburzone morze huczy, w pokoju przekrzykują się ludzie i ptaki.

Artystyczny sukces intrygujących, zaskakujących i odważnych „Głupców” Tomasza Wasilewskiego (selekcja MFF Karlowe Wary 2022) to także zasługa współpracującego ze sobą po raz kolejny zespołu.

Tworzą go m.in. aktorzy (poza Kolak i Simlatem także Katarzyna Herman, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk), operator Oleg Mutu (autor zdjęć do filmów Mungiu, Apertiego, Łoźnicy), czy twórcy sugestywnej, gęstej scenografii: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

(Autorka opisu: Małgorzata Sadowska)
________________________

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 we Wrocławiu. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, będzie trwać online’owa odsłona festiwalu.

Pełny program 22. MFF Nowe Horyzonty poznamy 5 lipca. Festiwalowe karnety są dostępne w sprzedaży do 23 czerwca. Więcej o nowościach programowych tegorocznego festiwalu można przeczytać na nowehoryzonty.pl.

Fot/Gutek Film