30 sierpnia 2022

„IO” Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

Amerykańska premiera „IO” odbędzie się na prestiżowym Festiwalu w Toronto już 13 września.

30 sierpnia Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ogłosił, że decyzją komisji pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej oficjalnym polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Dzieło Skolimowskiego to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury.

Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

„IO” ma również szansę na Europejską Nagrodę Filmową, a we wrześniu powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film zostanie pokazany przedpremierowo od 9 do 18 września w ramach przeglądu Konfrontacje Filmowe, a do regularnej dystrybucji kinowej trafi 30 września.

„IO” w kinach od 30 września.

Fot/GutekFilm

____________________