26 września 2022

Czego uczy nas Johny?

W kinach można zobaczyć już film „Johny”. Jest to polska produkcja, która: bawi, uczy, ale i doprowadza do łez. Właśnie taki był ksiądz Jan Kaczkowski, o którym jest film.

Dla wielu autorytet za życia, ale i po jego odejściu. Czego możemy się nauczyć od głównego bohatera i dlaczego warto wybrać się do kina?


WYJĄTKOWY CZŁOWIEK

Niezwykle inteligentny, znany z ciętej riposty, ogromnej wiedzy, ale i prostego języka, dzięki któremu docierał do wielu osób. Ksiądz Jan Kaczkowski to przede wszystkim- prosty (w dobrym tego słowa znaczeniu) i dobry człowiek.

W taki sposób stara się go opisać w swojej produkcji reżyser. Poświęcił swoje życie aby pomagać innym. Po czasie sam takiej pomocy potrzebował.

Mimo, że dopadła go ciężka i nieuleczalna choroba to do samego końca się nie poddawał. Drugą jego wyjątkowością jest fakt, że w tej trudnej drodze towarzyszył mu uśmiech na ustach.

Gdy dowiedział się, że zostało mu około pół roku życia nie załamał się lecz do końca służył innym. Przeżył  kolejne 2,5 roku z nowotworem. Odszedł w 2016 roku.

WARTO POMAGAĆ INNYM

Jan Kaczkowski gdy był zdrowym i silnym człowiekiem mógł korzystać z życia na wiele sposobów. Był wykształcony i inteligentny.

Bycie księdzem nie zabrania nikomu  realizacji własnych marzeń. W tym przypadku celem głównego bohatera była pomoc drugiemu człowiekowi.

Wizja otwarcia własnego hospicjum była na tyle silna, że musiała zostać zrealizowana. Jak pokazuje producent filmowy- nie było to proste, a przeciwności na drodze do tego celu naszemu bohaterowi nie brakowało.

Mimo wszystko powstało Puckie Hospicjum im. Świętego Ojca Pio.

HUMOR

Ksiądz Jan Kaczkowski od zawsze miał wyrafinowany i wyjątkowy poziom poczucia humoru. Ten z wiekiem nie przemijał. Nie zmieniła go również nieuleczalna choroba.

Według wielu badaczy uśmiech i radość to nie tylko przyjemniejsze życie. To przede wszystkim zdrowsze życie.

Choć nowotwór mózgu jest nieuleczalny to bardzo możliwe, że dzięki twardej i pozytywnej postawie ksiądz Jan Kaczkowski przeżył pięć razy więcej czasu niż zakładali to lekarze.


POZA SCHEMATAMI

Johny to osoba, która trzyma się sztywno swoich wartości lecz nie trzyma się sztywnych schematów. To przykład księdza, który wielokrotnie wychodził poza swoją grupę.

Ksiądz Jan Kaczkowski nie krył się nigdy z popieraniem działalności Jurka Owsiaka, która jest krytykowana przez większość polskiego kościoła.

Johnego mogliśmy również ujrzeć na specjalnym spotkaniu, które zostało zorganizowane na Przystanku Woodstock. Imprezy, której nie wszyscy lecz większość księży nie toleruje.

Jak sam mówił w jednym z wywiadów- chętnie pójdę z Owsiakiem do piekła gdy pytano go czy nie obawia się iść swoją ścieżką, która nie idzie w parze z polityką polskiego kościoła.

Czy opłaca się wybrać do kin? Na pewno warto się zainteresować głównym bohaterem bo jest z kogo brać przykład. Jeśli lubimy czytać to książek na jego temat nie brakuje.

Jeśli brak nam czasu lub zapału do czytelnictwa, to nie mamy innego wyboru.

Singiel promujący film ,,Johnny” w wykonaniu Dawida Karpiuka.

Fot/NextFilm