30 września 2022

„Remain in Light“. Sztuka fotograficzna inspirowana Edwardem Hopperem

W wirtualnej Galerii Camera Work do 11 listopada 2022 można obejrzeć wystawę pt. „Remain in Light: Photography Inspired by Edward Hopper”.

Wystawa skupia się na wpływie amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera – uważanego za jednego z najważniejszych artystów w historii Ameryki (1882–1967) na sztukę fotograficzną. 

25 prac dziesięciu artystów, pokazuje, w jaki sposób główny przedstawiciel amerykańskiego realizmu, Edward Hopper, inspirował w swoich pracach klasycznych i współczesnych fotografów. 

Kluczowe motywy obrazowe i cechy artystyczne sztuki Hoppera można znaleźć w cyklach fotograficznych autorstwa takich artystów, jak Camilla Akrans, David Drebin, David LaChapelle, Eugenio Recuenco, Yoram Roth i Albert Watson. 

Wystawa w Wirtualnej Galerii CAMERA WORK jest dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu pod linkiem: www.camerawork.de/virtualgallery

Samotność jednostki, „upływ czasu, któremu nie można się oprzeć” i kontemplacyjna autorefleksja współczesnego człowieka tak rozległa jak wachlarz motywów malarskich twórczości Hoppera, łączy nastrój i wyrazisty surowy obraz artystyczny.

Seria LaChapelle „Stacje benzynowe” składa hołd słynnemu dziełu Hoppera „Gas” i została wystawiona w 2016 roku w słynnym Edward Hopper House Museum w USA. 

Cykl „Claudia” Camilli Akrans z Claudią Schiffer symbolizuje konflikt współczesnego człowieka z samym sobą, a produkcje Yorama Rotha przenoszą do współczesnej fotografii spojrzenie Hoppera na kobiety i ich ambiwalentne relacje w przestrzeni miejskiej. Prace fotograficzne Eugenio Recuenco, oparte na Edwardzie Hopperze, wchodzą w skład znanego cyklu „365°”. 

zdjęcia/ Camera Work