3 października 2022

Jerzy Skolimowski dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów - 100 limitowanych osiołków już w sprzedaży

Z okazji premiery „IO" Jerzy Skolimowski osobiście stworzył dekorację na figurce Osiołka zaprojektowanej przez Mieczysława Naruszewicza w 1960 specjalnie dla legendarnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

Fot. z malowania osiołka: Paweł Orłowski ; zdjęcie po prawej z wręczenia Osiołka na premierze „IO” w kinie Muranów

Każda figurka, oprócz swojego indywidualnego numeru, posiada oznaczenie danego egzemplarza. Numery te wpisywane są do spersonalizowanego certyfikatu, który jest nieodzownym elementem każdej figurki. 

Wyjątkowa malatura na figurce jest ekspresją artysty, reżysera filmu „IO”, związaną z poruszaną w filmie historią. Krople krwi, które Jerzy Skolimowski zaprojektował oraz własnoręcznie namalował na dwóch figurkach, są wynikiem jego głębokich przemyśleń na temat natury człowieka i jego egzystencji.

Nie bez znaczenia pozostaje wybór figurki, nie tylko ze względu na bezpośrednią jej formę (bohaterem filmu jest osioł), ale również historyczny kontekst rzeźb kameralnych w historii polskiego wzornictwa.

Jerzemu Skolimowskiego zależało na nadaniu indywidualnego charakteru, dlatego dekoracja ta zdecydowanie różni się od klasycznych mondrianowskich plam barwnych którymi dekorowane były klasyczne figurki z lat 50 i 60. XX wieku.

Realizacja projektu była skomplikowana, czasochłonna i wymagała zaangażowania wielu osób. Z jednej strony artystyczna wizja dekoracji Jerzego Skolimowskiego została zderzona z ograniczeniami technologicznymi jakie niesie ze sobą, niełatwe ręczne dekorowanie porcelany, które różni się znacząco od malowania na płótnie.

Jednak wielki kunszt pracy oraz zdolności Skolimowskiego oraz duże zaangażowanie w cały proces twórczy Ewy Piaskowskiej, producentki oraz współtwórczyni scenariusza, pozwoliły doprowadzić projekt do końca, czego efektem jest wyjątkowa malatura porcelanowego Osiołka.

Część kolekcji fabryka przeznaczyła na aukcję dobroczynne, wspierające polską sztukę. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie w całości na cele charytatywne, w tym również na Fundację Centaurus, która zajmuje się koniami i osłami.

Figurkę własnoręcznie pomalowaną i podpisaną przez Skolimowskiego będzie można oglądać od 15 października 2022 w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Figurkę można też zobaczyć w krakowskim salonie firmowym AS Ćmielów przy ul. Starowiślnej 64. Sprzedaż figurek Osiołka rusza w przyszłym tygodniu. Figurki można zakupić na stronie AS Ćmielów. 

„IO” w kinach od 30 września.