25 maja 2021

We Wrocławiu otworzono pierwszą na świecie fabrykę perowskitów

Wrocławska firma Saule Technologies w piątek 21 maja oficjalnie uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw słonecznych wykonywanych na bazie perowskitu. Jest to przełom w sektorze energetyki słonecznej, gdyż wydrukowana folia może być położona na każdej powierzchni.

W 2014 roku Wrocławskie Centrum Badań EIT+ nawiązało współpracę z polską fizyk Olgą Malinkiewicz, która wówczas mieszkała i pracowała w Hiszpanii. Zaoferowali jej możliwość przeprowadzki do Wrocławia oraz spełnienia jej marzenia – otworzenie linii produkcyjnej ogniw z perowskitu. Sześć lat później Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie skomercjalizowała ogniwa fotowoltaiczne oparte na  perowskitach.

Innowacyjna technologia

Choć perowskity wykorzystywane są już w wielu krajach, to technologia wynaleziona przez polską firmę jest przełomem, jeśli chodzi o energetykę słoneczną. Dzięki technologii stworzonej przez Olgę Malinkiewicz energię będzie można generować zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego oświetlenia, co oznacza, że ogniwa fotowoltaiczne oparte na perowskitach znajdą zastosowanie dosłownie wszędzie. Mogą zostać nadrukowane na przeróżnych powierzchniach: foliach, dachówkach, czy nawet samochodach.

O ich zastosowaniu opowiedzieli trochę współwłaściciele Saule Technologies – Piotr Krych i Artur Kupczunas – “Można nimi pokrywać dachówki, nanosić na fasady budynków, a nawet na okna, czy żaluzje. […] Ogniwa nowej generacji zasilą drony, satelity”.

“To krok milowy w rozwoju fotowoltaiki i przełom technologiczny dla wielu branż. Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach.” – mówi Piotr Krych.

Czym są perowskity i jak będą powstawać panele

Perowskity to występujące naturalnie minerały składające się z wapnia, tytanu i tlenu. Mogą być także wytwarzane sztucznie.

Na niedawno uruchomionej linii produkcyjnej perowskity będę nadrukowywane na cienkiej folii polimerowej – To działa jak drukowanie przez wielką drukarkę atramentową – mówi Olga Malinkiewicz.

Twórczyni technologii podkreśla przewagę ogniw perowskitowych nad tradycyjnymi krzemowymi: potrzeba mniej energii do ich wytworzenia, są odporne na uszkodzenia powstałe w wyniku zginania, są elastyczne i ultracienkie, a ich elastyczność zależy od rodzaju podłoża, na którym będą wydrukowane.

Obecnie trwałość nowych ogniw szacowana jest na ok. 10 lat, jednak właściciele firmy zapewniają, że z czasem może wzrosnąć nawet do 25 lat.

Saule Technologies

Firma powstała w 2014 roku i do dzisiaj związana jest z Wrocławskim Parkiem Technologicznym. Założycielami są dwaj doświadczeni biznesmeni – Piotr Krych i Artur Kupczunas oraz wynalazczyni innowacyjnej metody – Olga Malinkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Nadchodzi era małych samochodów elektrycznych

Po sześciu latach pracy Saule Technologies zatrudnia już 40 pracowników z 15 krajów. Może pochwalić się jednym z najnowocześniejszych zapleczy badawczych na świecie. Firma planuje także wejście na Giełdę Papierów Wartościowych. Podpisała już umowę dotycząca wsparcia i doradztwa w zakresie wprowadzenia z JR Holding. Jak mówi Olga Malinkiewicz, ma to zapewnić Saule Technologies transparentność i wiarygodność. Natomiast January Ciszewski – prezes JR Holding – o współpracy mówi tak: “Polska giełda potrzebuje światowych firm. Saule Technologies to diament, który Columbus pomoże oszlifować. Takie przedsiębiorstwa powinny być publiczne. Inwestycja w Saule poprzez Columbus Energy jest wpisana w strategię i DNA JR Holding.”

Pan January Ciszewski mówi oczywiście o największym dystrybutorze ogniw fotowoltaicznych, czyli Columbus Energy S.A., który w zeszłym roku zainwestował w Saule Technologies 10 mln euro.

– “Od 1839 r., kiedy Edmond Becquerel skonstruował pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, nie było w historii fotowoltaiki przełomów o równie wielkim znaczeniu, jak rozpoczęcie produkcji ogniw perowskitowych. Możemy śmiało i z dumą powiedzieć, że 21 maja 2021 r. rozpoczęła się nowa era w energetyce – era fotowoltaiki 2.0”. – mówi prezes Columbus S.A., Dawid Zieliński.

Wielkie święto

Tak wielki sukces nie mógł obejść się bez świętowania. Z okazji otwarcia linii produkcyjnej zorganizowany został konkurs pt. “W stronę światła”, który polegał na dokończeniu zdania “Saule i Wrocław…”. Na zwycięzców czekał deser w restauracji Dinner in the Sky.

Zaprezentowano nową linię produkcyjną oraz podpisano trójstronne umowy o współpracy między Saule Technologies, Columbus S.A. i grupą MVGM, która jest liderem zarządzania nieruchomościami na 10 europejskich rynkach.

Autor; Ada Stachowicz

Photo by MICHAEL WILSON on Unsplash